Tarolt a Minden, mindenhol, mindenkor az Oscaron

A párhuzamos dimenziókban játszódó sci-fi az idei filmes díjszezon nagy favoritja volt, az amerikai filmakadémia 11 Oscarra jelölte.

A Minden, mindenhol, mindenkor két színésze, Jamie Lee Curtis és Ke Huy Quan kapta a legjobb mellékszereplőknek járó elismerést a 95. Oscar-díjátadó gálán vasárnap este a hollywoodi Dolby Színházban.

A gála a Dolby Színház színpadára ejtőernyővel érkező Jimmy Kimmel műsorvezető bevezetőjével kezdődött.

A Daniel Kwan és Daniel Scheinert rendezésében készült, párhuzamos dimenziókban játszódó sci-fi az idei filmes díjszezon nagy favoritja volt, az amerikai filmakadémia 11 Oscarra jelölte.

A legjobb férfi mellékszereplő Oscarját elnyerő, Vietnamban született, kínai-amerikai Ke Huy Quan a nyolcvanas évek óta először kapott fontos filmes szerepet, és játékáért idén már megkapta a hollywoodi színészcéh (SAG) díját is.

A legjobb női mellékszereplő kategória díjazottjának, Jamie Lee Curtisnek is ez volt az első Oscar-jelölése. A legjobb színésznő Michelle Yeoh, a Minden, mindenhol, mindenkor főszereplője lett. A malajziai származású Yeoh az első ázsiai színésznő, aki ebben a kategóriában elnyerte az Oscart.

„Hölgyeim, ne hagyják, hogy bárki is azt mondja, már túl vannak a fénykorukon” – mondta a 60 éves Yeoh a közönség ovációja közepette.

A Minden, mindenhol, mindenkor kapta meg a legjobb eredeti forgatókönyvért járó Oscar-szobrot, amit Daniel Kwan és Daniel Scheinert forgatókönyvíró-rendező páros vett át.

Daniel Kwan és Daniel Scheinert kapta a rendezői Oscar-díjat is. A két Danielként emlegetett duó az Oscar-történet harmadik alkotópárosa, akik együtt nyerték el a legjobb rendezés díját. Korábban a Coen testvérek, és 1961-ben a West Side Storyt készítő Robert Wise és Jerome Robbins kapott együtt rendezői Oscart.

A rendezői kategóriában idén Martin McDonagh (A sziget szellemei), Steven Spielberg (A Fabelman család), Todd Field (Tár), Ruben Östlund (A szomorúság háromszöge) is esélyes volt a díjra.

A vágásért, illetve a legjobb filmért járó díjat is a Minden, Mindenhol, mindenkor kapta. A film producerének, Jonathan Wangnak Harrison Ford nyújtotta át az Oscar-díjat.

Az Avatar: A víz útja pedig a legjobb látványeffektusokért járó Oscar-díjat nyerte.

A Women Talking kapta az adaptált forgatókönyvért járó Oscar-díjat, amit Sarah Polley forgatókönyvíró-rendező vett át.

A legjobb hangért a Top Gun: Maverick című akciófilmnek ítélték oda a díjat, a legjobb filmes betétdal Oscarját pedig az RRR című film Naatu, Naatu című száma kapta.

A legjobb animációs film Oscarját a mexikói filmrendező, Guillermo del Toro Pinokkiója nyerte.

A bebörtönzött orosz ellenzéki politikusról, Alekszej Navalnijról szóló Navalny című produkció nyerte a legjobb dokumentumfilm díját.

Daniel Roher, a film rendezője Navalnijnak és a világ összes politikai foglyának ajánlotta a díjat. Az Oscart átvevő alkotók között Julija Navalnaja férjének üzenve azt mondta: arról álmodik, hogy egy nap kiszabadul, és hazájuk, Oroszország is szabad lesz.

A legjobb kisjátékfilm Oscarját az An Irish Goodbye kapta. A film főszereplője, James Martin születésnapja alkalmából a Dolby Színház közönsége elénekelte a Happy Birthdayt.

Az operatőri Oscar-díjat James Friend vehette át a Nyugaton a helyzet változatlan című első világháborús német dráma fényképezéséért.

Az Erich Maria Remarque első világháborús klasszikus regényéből készült német film nyerte el a legjobb nemzetközi film Oscar-díját is. Edward Berger alkotását kilenc Oscarra jelölte az akadémia.

Volker Bertelmann, a Nyugaton a helyzet változatlan zeneszerzője kapta a legjobb filmzenéért járó Oscar-szobrot. A produkciós tervezés Oscar-díját szintén az első világháborús német film alkotói vehették át.

A legjobb nemzetközi film Oscar-díjáért az Argentina, 1985, a belga Közel, a lengyel IÁ és ebben a kategóriában először egy ír nyelvű film, A csendes lány is versengett.

A Fekete Párduc 2. jelmezeit tervező Ruth E. Carter kapta a legjobb jelmezért járó Oscar-díjat. 2019-ben a Fekete Párduc című szuperhősfilmért egyszer már elnyerte az Oscart, ő lett az első afroamerikai jelmeztervező, aki átvehette a trófeát ebben a kategóriában.

A legjobb haj és smink díját A bálna című filmnek ítélték oda, a legjobb színész Oscar-szobrát pedig A bálnában nyújtott alakításáért a meghatott Brendan Fraser vehette át.

A legjobb rövid dokumentumfilmnek járó Oscar-szobrot a The Elephant Whisperers, a rövid animáció Oscarját pedig a The Boy, the Mole, the Fox and the Horse kapta.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!